Nadaní žiaci --> Práca v ŠKD  v triedach programu APROGEN

Školský klub detí v triedach pre nadané deti

Školský klub detí (ďalej ŠKD) je zariadenie zabezpečujúce starostlivosť o deti pred i po vyučovaní tak, aby si oddýchli a strávili voľný čas aktivitami, ktoré ich uspokoja a zaujmú. Úlohou ŠKD je poskytnúť dieťaťu uspokojivé podnety na trávenie voľného času a výchovne pôsobiť v spolupráci s rodinou tak, aby sa rozvíjali jeho morálne, emocionálne, vôľové a intelektuálne vlastnosti.Deti navštevujúce ŠKD majú priestor pre odpočinok, rekreáciu, záujmové činnosti a rozvoj tvorivosti.

Špecifikom nadaných detí je vysoký intelekt. Nadané deti môžu byť introvertné, precitlivelé.  ŠKD poskytuje priestor pre riešenie týchto problémov a hľadanie spôsobov, ako zabezpečiť, aby deti vedeli zvládať svoje správanie a nenudili sa.

Vieme, že každé dieťa je jedinečné, má svoje špecifické záujmy, zvláštnosti povahy, preto vychovávateľka má vždy pripravené viaceré alternatívy na popoludňajšiu činnosť, aby tak vyhovela individualite každého dieťaťa. Účasť na všetkých aktivitách je dobrovoľná, dieťa má možnosť výberu pri vyplňovaní voľného času. Nadané deti sú charakteristické svojim hladom po vedomostiach, nových poznatkoch a možnostiach, takže vychovávateľka sa každodenne  pripravuje, aby pre ne vytvorili pestrý a príťažlivý program.