HISTÓRIA ŠKOLY

Základná škola na Krátkej ulici v Šali bola otvorená v septembri v roku 1984. V roku 1986 bolo v škole zavedené vyučovanie cudzích jazykov, ktoré vždy vyučovali kvalifikovaní učitelia ruského, anglického, nemeckého a francúzskeho jazyka. V súčasnosti sa v škole vyučuje anglický a nemecký jazyk. Výučba angličtiny bola podporovaná lektormi anglického jazyka.škola pred rekonštrukciou

V školskom roku 2000/2001 sa škola zapojila do Projektu alternatívnej starostlivosti o mimoriadne nadané deti, ktorého autorkou je PhDr. Jolana Laznibatová, CSc, s ktorou úzko spolupracujeme a naši pedagógovia sa pravidelne zúčastňujú všetkých vzdelávacích programov v rámci tohto projektu. Po overení projektu je vzdelávanie žiakov so všeobecným intelektovým nadaním súčasťou programu APROGEN - Alternatívny program edukácie nadaných, ktorého autorkou a garantom je PhDr. Jolana Laznibatová, CSc.

V školskom roku 2002/2003 sa škola zapojila do projektu Infovek a postupne sa zapájala do ďaľších projektov.

V lete v roku 2005 sa v škole uskutočnila veľká rekonštrukcia z fondov Európskej únie. Zateplila sa a obnovila fasáda a strecha budovy školy, vymenila sa podlahová krytina, osadili sa plastové okná a žalúzie, uskutočnila sa maľovka celého interiéru. Na financovaní sa podieľalo aj mesto Šaľa a Stredoeurópska nadácia.

Vo februári 2008 udelilo Ministerstvo školstva SR škole čestný názov Základná škola Jozefa Cígera Hronského.

K tradíciám našej školy patrí, že sa jej žiaci pod vedením svojich pedagógov zapájajú do všetkých typov predmetových olympiád, umeleckých i športových súťaží. Každoročne sa opakujú úspešné umiestnenia žiakov v olympiádach z cudzích jazykov. V minulosti ale i v súčasnosti sa škola prezentovala výbornými výsledkami v súťaži Hviezdoslavov Kubín.

Aj keď naša škola má zameranie na rozšírené vyučovanie cudzích jazykov, veľkú pozornosť venujeme aj žiakom, ktorí majú matematické či iné prírodovedné nadanie. Títo žiaci sa okrem prírodovedných olympiádzúčastňujú úspešne aj takých súťaží ako Maľovaná fyzika - fyzikálne projekty, Matematický klokan, MAKS, PIKOMAT, súťaží Mladých zdravotníkov, kde získali viackrát popredné umiestnenie v okrese.