Nadaní žiaci --> Hodnotenie v triedach programu APRROGEN

Kritéria hodnotenia triedach programu APROGEN

A  Hodnotenie vedomostí

Slovné hodnotenie je základom celého výchovno - vzdelávacieho procesu pre IND.

Žiaci dostávajú na konci školského roka slovné vysvedčenia, špeciálne pochvaly diplomy a certifikáty  za obhajobu ročníkových prác.

Hodnotenie je osobnou vecou medzi učiteľom a žiakom. (výsledky testov, diktátov...)

Za splnenie úlohy žiak okrem slovného hodnotenia dostáva pečiatku, nálepku, pochvalu, a podobne.

Pri nácvičných diktátoch a samostatnej práci v PZ  sa využíva princíp tzv. akceptačného hodnotenia. Pri kontrolných diktátoch sa využíva percentuálne hodnotenie a pri počte 0 -1 chýb žiak môže byť odmenený  pečiatkou, nálepkou a pod.

Štvrťročne sa v týchto triedach píšu úrovňové testy z hlavných predmetov SJL, MAT, kde sú  žiaci ohodnotení percentuálne podľa presne stanovených pravidiel.

Výsledkom všetkých nadobudnutých schopností a vedomostí žiakov je ich  záverečná obhajoba ročníkových prác,  na ktorých začínajú pracovať v druhom polroku školského roka. Odovzdaním a obhájením práce končia školský rok a postupujú do ďalšieho ročníka.

Neoddeliteľnou súčasťou hodnotenia vedomostí a správania je ich sebahodnotenie.

Robí sa priebežne počas vyučovania, ale písomnou formou sa musí žiak ohodnotiť 2x do roka v SEBAHODNOTENÍ: vianočné,  koncoročné.

Štvrťročné hodnotenie žiaka ako špeciálny formulár je predkladaný na náhľad rodičom. Rodič si potom porovnáva ako sa dieťa zhodnotilo samo a ako ho hodnotí učiteľ.

B Hodnotenie správania

Základom sú pravidlá  školského poriadku a 5 základných pravidiel projektu, ktoré visia v každej triede a pracuje sa s nimi počas celého roka.

Pri ich nedodržaní sa riadime v triede „Dohodou“, ktorá je v bodoch rozpísaná na   nástenkách.

Okrem toho má každá trieda  zaužívaný svoj spôsob ocenenia žiakov, ktorí vzorne dodržiavajú všetky pravidlá slušného správania, a tak vzorne reprezentujú seba i triedu. Môžu to byť samolepky sovičiek, disky, tzv. drahé kamienky-kryštály, poklad a pod.

V  triedach sa správanie hodnotí denne, na konci týždňa, mesiaca, štvrťročne a na vysvedčení.